Urgent 40. Thyreotoxická krize

Thyreotoxická krize je urgentní stav, který lze popsat jako vystupňovanou hyperthyreózu, která souvisí s excesivním nadbytkem hormonů ŠŽ.

Příčiny: Nadprodukce hormonů ŠŽ souvisí se zánětem při neléčené Graves-Basedowově chorobě, nebo s existencí hyperfunkčních uzlů ŠŽ. Kromě těchto neléčených klinických jednotek bývá krize zapříčiněna potencujícími faktory (infekce, podání většího množství jodu, traumata apod.).

Projevy: Příznaky odpovídají vystupňované hyperthyreóze a zahrnují bušení srdce, třes, neklid, silné pocení a zvýšení tělesné teploty. Je zvýšené riziko vzniku arytmií a srdečního selhání. Vědomí může i nemusí být narušeno. Bez léčby je vysoké riziko multiorgánového selhání a smrti.

Diagnostika: V krevních náběrech je snížené TSH a naopak výrazně zvýšené fT4 a fT3. EKG potvrdí tachykardii a pomůže vyloučit arytmie. UZ ŠŽ není vyloženě nutný, ale pomůže určit příčinu (difuzní zánětlivé změny x uzly).

Léčba: Je nutná hospitalizace na monitorovaném lůžku, snížení tělesné teploty (antipyretika, fyzikální ochlazování) a kontrola rytmu (kardioselektivní beta-blokátory). Nesmí se podat ASA, která způsobuje uvolnění hormonů ŠŽ z vazby na plazmatické bílkoviny! Lékem první volby jsou thyreostatika – methimazol (80-160 mg denně i.v. ve 2-4 dávkách), jehož podání doplňujeme kortikosteroidy (hyrdokortizon 200 mg i.v. bolusově a pak cca 100 mg i.v. á 8 hod).

Příspěvek byl publikován v rubrice Atestační otázky z všeobecného praktického lékařství (VPL), Medicína, Všeobecné praktické lékařství, Vypracované atestační otázky z všeobecného praktického lékařství 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář